Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Vokietijos vidaus ir užsienio politika


„Beveidis žmogus“ išvengė teismo nuosprendžio 
Dienraštis "Respublika", 2006 11 11 
Visai Vokietijai minint 17-ąsias Berlyno sienos griuvimo metines, savo namuose Berlyne mirė Markusas Wolfas, žmogus, įkūnijęs žiaurų Rytų Vokietijos šnipų pasaulį Šaltojo karo metais.
Bijojo ir gerbė
M.Wolfas buvo gerbiamas, tačiau jo bijojo. Ilgus metus nė vienas žmogus Vakaruose nežinojo, kaip iš tiesų atrodo Rytų Vokietijos slaptosios policijos "Stasi" užsienio skyriaus vadovas. Jis net buvo pramintas "beveidžiu žmogumi". Pasakojama, kad M.Wolfas darydavo inteligentiško, puikių manierų žmogaus įspūdį. Manoma, kad tai jis įkvėpė Johną Le Carre sukurti trilerį "Tinker, Tailor, Soldier, Spy" apie sovietų šnipą Karlą.
Pastebėtas mokyklos laikais
M.Wolfas gimė 1923 m. Vokietijoje. Jo tėvas Friedrichas Wolfas buvo žinomas rašytojas ir gydytojas. Be to, užkietėjęs komunistas ir žydas. Mama taip pat buvo atsidavusi komunistė. 1930 m., kai į valdžią atėjo Adolfas Hitleris, šeima pabėgo ir įsikūrė Maskvoje. Jaunasis Markusas greitai pritapo naujoje tėvynėje ir dar besimokydamas mokykloje buvo pastebėtas Komunistų partijos. Karui pasibaigus, M.Wolfas grįžo į Vokietiją, įsidarbino Berlyno radijuje ir vedė laidas apie Niurnbergo teismus. Pernai, duodamas interviu BBC, M.Wolfas pasakojo, kad neapykanta fašizmui buvo jo gyvenimo variklis. Jis buvo įsitikinęs, kad turi ginti savo šalį nuo nacių režimo.
Neabejingas prabangai ir moterims
1950-ųjų pradžioje M.Wolfas buvo paskirtas vadovauti Rytų Vokietijos slaptosios policijos - "Stasi" užsienio skyriui. Jam pavaldus buvo 4000 agentų tinklas. Dauguma jų dirbo Vakarų Vokietijoje. Šis darbas ir lėmė, kad M.Wolfas tapo gyva legenda. Tie, kuriems teko sutikti M.Wolfą, teigė, kad nuo jo tiesiog sklido patraukli elegancija, jis buvęs visiška komunisto priešingybė. M.Wolfas žinojo, koks patrauklus žmonėms yra Vakarų pasaulis. Jis ir pats jautė silpnybę prabangai bei gražioms moterims.
Didžiausia klaida
M.Wolfas nuoširdžiai rūpinosi savo darbuotojais, todėl greitai pelnė jų lojalumą. Tačiau kartais savo šiluma jis naudodavosi, siekdamas manipuliuoti žmonėmis. Jis atkakliai infiltravo šnipus Vakarų Vokietijoje. Kai kurie jų metų metus eidavo aukštas pareigas, kartu siųsdami M.Wolfui slaptą medžiagą. Vienas tokių buvo ir Gunteris Guillaume'as. Jis įsidarbino Socialdemokratų partijoje ir po kiek laiko tapo vienu artimiausių kanclerio Willy Brandto patarėjų. Jis galėjo prieiti prie slapčiausių NATO dokumentų. 1974 m. G.Guillaume'ą demaskavo Vakarų Vokietijos saugumas. Kilus skandalui kancleris privalėjo atsistatydinti. Po daugelio metų M.Wolfas pripažino, kad tai buvusi viena didžiausių "Stasi" klaidų per visą istoriją. Agentas buvo nuteistas 13 metų kalėjimo, tačiau 1981 m. buvo paleistas mainais už Vakarų Vokietijos agentus, sugautus Rytuose. M.Wolfas taip pat verbavo Vakarų Vokietijos žmones. Šie dažnai susiviliodavo seksu ir pinigais. Savo memuaruose M.Wolfas rašė, kad seksas turėjo didžiulę reikšmę verbuojant naujus agentus. Viena didžiausių sėkmių laikomas Hanso-Joachimo Tiedge's užverbavimas. Vakarų Vokietijoje šis žmogus buvo atsakingas už dvigubų agentų verbavimą. H J.Tiedge buvo alkoholikas ir sutiko dirbti "Stasi", kai jo skolos tapo tokios didelės, kad jam nebeliko kito kelio.
Teismas panaikino kaltinimus
Pats M.Wolfas buvo demaskuotas 1978 m. per vizitą Stokholme. Švedijos pareigūnams sukėlė įtarimą puikiai atrodantis Rytų Vokietijos pilietis su patrauklia žmona. Jis buvo slapta nufotografuotas ir nuo tos dienos pasaulis sužinojo, kas yra tas "beveidis žmogus", apie kurį sklandė ne viena legenda. Griuvus Berlyno sienai, M.Wolfas pabėgo į Maskvą, tačiau ten jam politinis prieglobstis nebuvo suteiktas. Teko grįžti į Vokietiją. Čia jis buvo apkaltintas tėvynės išdavyste, tačiau vėliau kaltinimai buvo panaikinti. Teismas nusprendė, kad M.Wolfas dirbo tuo metu nepriklausomai Rytų Vokietijai, todėl negali būti teisiamas už išdavystę kitoje šalyje.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas