Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalai Lietuvoje


Skandalus surežisavo nematoma ranka 
Gediminas Rėklaitis, Dienraštis "Respublika", 2006 12 16 
"Respublika" bando įminti mįslingų permainų šalies valdžioje kodą
Pavasario ir vasaros politiniai įvykiai, lyg sniego lavina nušlavę Seimo pirmininką Artūrą Paulauską, premjerą Algirdą Brazauską ir leidę sudaryti pirmąją Lietuvos istorijoje mažumos Vyriausybę, tebelieka mįsle. Tačiau mįslės įminimo raktas, atrodo, pagaliau atsirado.
Manipuliavo informacija
Jį nejučiomis davė politikų kraują kaitinantis Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos tyrimas. Seimui pristatydamas išvadas dėl saugumo veiklos, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Algimantas Matulevičius prabilo apie VSD darbuotojų politizavimą ir saugumo manipuliavimą informacija. Parlamentaro teigimu, NSGK gavo duomenų, kad saugumo ištirta ir parengta viena tyrimo medžiaga nebuvo laiku perduota Generalinei prokuratūrai VSD vadovybės sprendimu, "Tai buvo padaryta tik šį pavasarį po tam tikrų politinių įvykių šalyje", - mįslingai paaiškino A.Matulevičius. "Respublika" išsiaiškino, kad saugumo užlaikytas tyrimas - Darbo partijos juodosios buhalterijos byla (tai "Respublikai" patvirtino ir NSGK nariai), o "tam tikri politiniai įvykiai šalyje" - pavykusi interpeliacija Seimo pirmininkui, buvusiam generaliniam prokurorui A.Paulauskui. "Respublika" chronologiškai sudėliojo svarbiausius pavasario ir vasaros politinius įvykius (žr. lentelę) ir pabandė tarp jų surasti sąsajų.
Darbo partijos byla ištraukta, kai reikėjo
Politinės sniego griūties starto linija tapo A.Paulausko atstatydinimas iš Seimo vadovo posto. Balandžio 11 d. įvykiai iš karto buvo apraizgyti intrigomis, bet tuo metu išsikristalizavo du faktai - socialliberalų lyderis pašalintas tikrai ne dėl Seime įsikerojusių privilegijų, o jo fiasko lėmė koalicijos partnerių Darbo partijos narių balsai. Patys Darbo partijos nariai ir tada, ir dabar tebeskėsčioja rankomis, kodėl per slaptą balsavimą pasielgė būtent taip. "Ką mes padarėme!" - tuometę Darbo partijos reakciją prisiminė partijos vicepirmininkas Vydas Gedvilas. Gegužės viduryje pačią Darbo partiją užgriuvo teisėsaugininkai. Gegužės 19-ąją atliktos kratos partijos būstinėje vaizdai iki šiol dar kartais šmėsteli televizijos ekranuose. Vienas pikantiškas faktas apie šią kratą - NSGK surinktoje medžiagoje apie VSD veiklą paliudyta, kad vienas departamento pareigūnas gavo apdovanojimą (nenurodoma, kokį) už sėkmingą operaciją prieš Darbo partiją. Teigiama, kad šis saugumo atstovas susekė Darbo partijos narių bandymą automobiliu išvežti kompiuterių laikmenas. Tas įžvalgus pareigūnas - VSD 4-ojo skyriaus viršininkas Kastytis Braziulis. Tas pats, kuris kaip "kurmis" spalio pabaigoje su dar dviem kolegomis VSD vadovybės nušalintas nuo pareigų! "Respublikos" žiniomis, kelis savo agentus į Darbo partijos gretas infiltravęs saugumas duomenų apie juodąją buhalteriją turėjo dar po 2004 m. Seimo rinkimų (šaltinių teigimu, Viktoro Uspaskich veikla buvo stebima maždaug nuo 1999-ųjų - red. past), o visą reikiamą tyrimo medžiagą surinko dar praėjusį rudenį. Kodėl buvo delsiama? Gal dėl to, kad vienoje valtyje su Darbo partija dar buvo plaukęs sunkiai apčiuopiamą įtaką teisėsaugos struktūroms išlaikęs A.Paulauskas. Darbo partija iškart įsikabino politinio susidorojimo versijos, bet ir A.Paulauskas, ir per kratas aktyviai dalyvavęs VSD vadovas Arvydas Pocius, kurį paskyrė A.Paulauskas, tai atkakliai neigė. "Kiek suprantu, Saugumo departamente buvo panašiai mąstoma, kad jiems (nuvertus A.Paulauską) atsivėrė kelias tą bylą realizuoti. Akivaizdu, kad po to įvykio atsirado judesių teisėsaugoje, gal pats A.Paulauskas paskatino arba, atvirkščiai, sumažėjo kontrolė", - mano konservatorių lyderis Andrius Kubilius.
V.Uspaskich buvo įspėtas?
Šiame įvykių tėkmės periode lieka viena mįslė - kodėl teisėsauga užgriuvo Darbo partiją, kai jų lyderis V.Uspaskich buvo išvykęs į Rusiją? Dar likus savaitei iki kratų jis išskubėjo į gimtąją Urdomą, kur liepsnose žuvo brolis. Keli parlamentarai sutiko su prielaida, kad galbūt norėta izoliuoti charizmatišką politiką, nes Lietuvoje jis būtų tapęs dar didesniu kankiniu. Kita vertus, apie savo "išvykimą" artimiausiems kolegoms V.Uspaskich kalbėjo dar praėjusią žiemą, buvus tokių ketinimų liudija ir spartus kapitalo judėjimas partijos lyderio verslo imperijoje. Tad gal buvo įspėtas?
Maskvoje tykojo Lietuvos saugumo agentai
Beje, spaudoje buvo paviešinta ir kita pikantiška informacija. VSD vadovas A.Pocius netiesiogiai patvirtino, kad saugumas buvo surengęs slaptą operaciją, per kurią bandė Maskvoje sulaikyti V.Uspaskich. Lietuvos teisėsaugos ieškomas V.Uspaskich rugsėjo 15 d. buvo sulaikytas Maskvoje, tačiau netrukus paleistas, nes pasiprašė politinio prieglobsčio. Spaudoje buvo teigiama, neva Darbo partijos lyderį iš Rusijos milicininkų išlaisvino šios šalies slaptosios tarnybos. V.Uspaskich iš tokių teiginių tik juokėsi ir teigė, kad Rusijos teisėsaugininkai neturėjo teisės jo sulaikyti. Tuomet Darbo partijos įkūrėjas užsiminė žinąs apie neteisėtus Lietuvos pareigūnų veiksmus, bet detalių neatskleidė. Dabar aiškėja, kad V.Uspaskich galbūt turėjo žinių, jog jo sulaikymo operaciją Maskvoje surengė Lietuvos saugumo atstovai. A.Pocius, paklaustas apie šios operacijos detales Seimo nariams atskleidusius saugumo atstovus, atsakė: "Jei jie iš tiesų atskleidė operacijų detales, kitaip nei skandalu to pavadinti negalėčiau". A.Pocius žvalgybinių operacijų sužlugdymu apkaltino nuo pareigų nušalintą VSD kontržvalgybos valdybos vadovą Vytautą Damulį ir jo pavaldinius. (Pirmadienį "Respublikoje" skaitykite: Kas nusprendė A.Brazausko likimą?)
Politinių įvykių chronologija
2006 04 11 – iš Seimo pirmininko posto daugiausia koalicijos partneriu Darbo partijos narių balsais atstatydintas Artūras Paulauskas.
2006 04 13 - Seimo pirmininku išrinktas Viktoras Muntianas. Tuo metu jau buvo išryškėję vieno Darbo partijos kūrėju nesutarimai su Viktoru Uspaskich.
2006 05 02 - V.Muntianas su šešiais kolegomis pasitraukė iš Darbo partijos ir įkūrė Pilietinės demokratijos frakciją.
2006 05 19 - kratos Darbo partijos būstinėje. Prieš tai kratos atliktos ir artimo V.Uspaskich bendražygio Romo Ruškulio namuose bei darbovietėje. V.Uspaskich likus savaitei iki teisėsaugininku veiksmų neva dėl asmeniniu priežasčių išvyko į Rusiją.
2006 05 30 - prezidentas Valdas Adamkus pareiškė nepasitikėjimą Darbo partijos deleguotais ministrais Žilvinu Padaiga ir Vladimiru Prudnikovu.
2006 05 31 - Darbo partija atšaukė visus savo deleguotus ministrus, 13-oji Vyriausybė nusprendė atsistatydinti. Premjeras Algirdas Brazauskas kitą dieną apie tai pranešė prezidentui V.Adamkui. Laikinuoju premjeru tapo finansų ministras Zigmantas Balčytis.
2006 06 13 - žiniasklaida pranešė, kad A.Brazausko pasiūlyto kandidato į premjerus Z.Balčyčio sūnus įtariamas ES lėšų grobstymo byloje.
2006 06 16 - V.Adamkus ir Z.Balčytis dalyvavo Europos viršūnių tarybos posėdyje. Prezidentas jau vėliau pripažino, kad laikinasis premjeras priimant Lietuvos rezoliuciją dėl euro įvedimo jam pakišo kiaulę.
2006 06 20 - Seimas atmetė Z.Balčyčio kandidatūrą.
2006 07 04 - premjeru patvirtintas kitas socialdemokratų kandidatas Gediminas Kirkilas. Po dviejų savaičių prisiekė visa 14-oji Vyriausybė.
2006 08 23 - Baltarusijos Bresto mieste žuvo VSD karininkas Vytautas Pociūnas.
2006 11 20 - premjero patarėju tapo Albinas Januška, rugsėjį pasitraukęs iš Užsienio reikalų ministerijos sekretoriaus posto.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas