Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalingi politikai


Po „reketo skandalo“ J.Pinskus su žmona garbę gina teisme 
Dainius Sinkevičius, Portalas "Delfi"", 2010 08 31 
Darbo partijos (DP) pirmininko pavaduotojas, Seimo narys Jonas Pinskus ir DP Širvintų skyriui vadovaujanti jo žmona Živilė Pinskuvienė siekia, kad Širvintų tarybos narys, buvęs „darbietis“ Algirdas Meško ne tik jiems sumokėtų 100 tūkst. Lt, bet ir viešai atsiprašytų. Pinskai teismui teigia, kad dėl buvusio bendrapartiečio teiginių apie tariamą reketą jie prarado per ne vienerius metus užsitarnautą žmonių pasitikėjimą, dėl to J. Pinskus nebuvo išrinktas į Seimą.
Ar buvęs „darbietis“ A. Meško privalės paneigti tikrovės neatitinkančius teiginius, viešai atsiprašyti Pinskų bei jiems sumokėti turtinės ir neturtinės žalos atlyginimą, antradienį sprendė Lietuvos apeliacinis teismas.
Į teisėjus apeliacine tvarka kreipėsi Pinskai, nes šių metų sausį Vilniaus apygardos teismas nusprendė jų ieškinį atmesti. Seimo narys ir jo žmona įsitikinę, kad teismas priėmė nepagrįstą sprendimą ir aukštesnės instancijos teismo prašė jį panaikinti.
Apkaltino, kad reikalauja grąžinti rinkimų kampanijai investuotus pinigus
Pinskų ieškinys yra susijęs su poros metų senumo įvykiais Širvintose. Tuo metu į rajono tarybą buvo išrinkti penki „darbiečiai“, bet vėliau tarp jų kilo nesutarimai, iš partijos buvo pašalintas meras Kęstutis Pakalnis. Kai savo narystę DP sustabdyti laikinai nusprendė ir A. Meško, jis buvo iškviestas į partijos skyriaus būstinę.
Čia su Pinskais vykusio susitikimo metu, kaip vėliau aiškino A. Meško, jam esą buvo pareikštas ultimatumas: „Grąžini 17 000 Lt partijai ir tada tu laisvas, gali būti su tuo mandatu Taryboje. Jeigu ne – dėk mandatą ant stalo ir tada Taryboje Darbo partiją atstovaus kiti“.
A. Meško sakė, kad jam buvo pareikšta, jog DP rinkimams išleido 100 tūkst. Lt, į rajono tarybą pateko 5 partijos nariai, todėl atskaičiavus A. Meško rinkimų agitacijai investuotus 3 tūkst. Lt, šis turi grąžinti likusią sumą.
Apie pokalbio turinį tarybos narys dar tą vakarą teigia informavęs merą K. Pakalnį ir tarybos narę Jadvygą Barbaravičienę. Be to, jis buvo nuvykęs į prokuratūrą, bet prokuroras jam nurodęs perrašyti pareiškimą – esą jis buvęs netvarkingas.
Kitą rytą A. Meško dar kartą nuvyko į prokuratūrą ir perdavė pareiškimą, o netrukus tarybos posėdyje viešai paskelbė informaciją apie pokalbį su Pinskais. Tai girdėjo ir Ž. Pinskuvienė, kuri jau buvo atleista iš savivaldybės administracijos vadovės pareigų.
J.Pinskus įsitikinęs, kad dėl skandalo nepakliuvo į Seimą
Pinskai teigia, kad A. Meško teiginiai apie pinigų reikalavimą prasilenkia su realybe, todėl kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą ir tarybos nariui pareiškė ieškinį ne tik dėl garbės ir orumo įžeidimo, bet ir turtinės bei neturtinės žalos atlyginimo.
Sutuoktinių ieškinyje buvo rašoma, kad dėl A. Meško veiksmų jie patyrė po 25 tūkst. Lt neturtinę žalą – paskleista informacija turėjo neigiamos įtakos jų reputacijai ir geram vardui.
J. Pinskus nurodė patyręs ir turtinės žalos – daugiau kaip 26 tūkst. Lt sudarė išlaidos Seimo rinkimų politinei kampanijai finansuoti ir beveik 27 tūkst. Lt – negautos pajamos, kurias jis būtų gavęs kaip Seimo nario atlyginimą, jei būtų išrinktas į parlamentą. (Tiesa, J. Pinskus į Seimą pateko praėjusių metų liepą, kai pakeitė į Europos Parlamentą išrinktą Viktorą Uspaskichą.)
Politikas įsitikinęs, kad dėl A. Meško paskleistų teiginių krito jo reitingai, kuriuos šis užsitarnavo per ne vienerius metus trukusį darbą. J. Pinskus teismui net pateikė gyventojų apklausos, kurioje buvo apklausta tūkstantis žmonių, duomenis. Iš jų matyti, kad 2008-ųjų lapkričio 12-ąją vykusių Seimo rinkimų metu 1,7 proc. rinkėjų neskyrė pirmumo balso koalicijos „Darbo partija + jaunimas“ kandidatui J. Pinskui būtent dėl A. Meško paskleistos informacijos.
J. Pinskus mano, kad jeigu jis būtų gavęs šių rinkėjų pirmumo balsus, jis būtų išrinktas į Seimą. Beje, šią apklausą buvo užsakiusi DP.
Tarybos narį teismas atleido nuo atsakomybės
A. Meško nesutiko su ieškiniu ir teigė, kad Pinskai yra vieši asmenys, tad turi toleruoti net ir agresyvią kritiką jų atžvilgiu. Be to, jis nurodė, Širvintų tarybos posėdyje norėjo atskleisti partijos, kuriai priklauso, veiklos principus – kad rinkimų kampanijoje išleisti pinigai turi būti sugrąžinti į partijos kasą.
Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad A. Meško paskelbta informacija apie Pinskus yra „pripažintina žeminančia asmens garbę ir orumą, kadangi paskelbta apie neteisėtą veiką be teisinio pagrindo reikalaujant sumokėti pinigus“.
Teismas pažymėjo, kad Pinskai yra vieši asmenys, jie nesinaudoja tokiu pat garbės ir orumo gynimu kaip privatus asmuo.
„Dėl to viešasis asmuo turi pakęsti ir toleruoti jo atžvilgiu skelbiamą, nors ir nevisiškai tikslią, informaciją, kuri privataus asmens atžvilgiu galėtų būti vertinama kaip garbės ir orumo pažeidimas, – pažymėjo teismas. – Kai duomenis paskleidęs asmuo veikia sąžiningai, turėdamas tikslą informuoti visuomenę apie viešąjį asmenį ir jo veiklą tokiais klausimais, kuriuos visuomenė turi pagrįstą ir teisėta interesą žinoti, tai informacijos netikslumai ir agresyvi kritika nėra pagrindas tam asmeniui taikyti atsakomybę“.
Teismas nusprendė A. Meško atleisti nuo atsakomybės už tikrovės neatitinkančių žinių paskelbimą, nes jis elgėsi sąžiningai, turėdamas tikslą informuoti tarybos narius apie DP Širvintų skyriaus veiklą.
Taikytis net neketina
Pinskų skundą antradienį išnagrinėjusios Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegijos pirmininkas Vigintas Višinskis ne kartą Ž. Pinskuvienei ir A. Meško siūlė susitaikyti, tačiau šie nėra linkę ginčo spręsti taikiai. Paaiškėjo, kad A. Meško sutinka tik viešai tik pareikšti, jog jis negali įrodyti savo teiginių.
Ž. Pinskuvienės irgi netenkina taikus susitarimas, nes esą jos šeima šmeižiama toliau. „Čia turbūt to žmogaus nepakeisi“, – teismo posėdyje kalbėjo Seimo nario sutuoktinė.
Moteris sakė iki šiol negalinti pamiršti savo nepilnamečio sūnaus klausimo, kuris sužinojęs apie tariamą pinigų reikalavimą, tėvo paklausė: „Tėveli, gal tu ką nužudei?“.
„Kas yra tėvai, tie supranta, ką mes išgyvename“, – Ž. Pinskuvienė guodėsi, jog „visi širvintiškiai kalba, kad mes reketininkai“.
Tuo tarpu A. Meško atstovaujanti advokatė Liudvika Meškauskaitė pažymėjo, kad Seimo nario ir jo žmonos iškelta byla yra „dėl žodžio laisvės“, o jos ribos yra labai plačios. Pasak jos, Pinskai įvykio metu buvo vieši asmenys, todėl turi susitaikyti su kritika.
„A. Meško turėjo informuoti tarybos narius, kad partijoje, kuri jį iškėlė, vyksta tokie dalykai“, – advokatė įsitikinusi, kad tarybos narys būtų pasielgęs nesąžiningai, jeigu būtų nutylėjęs, jog kreipėsi į prokuratūrą dėl galimo teisės pažeidimo.
Širvintų tarybos nario ir Seimo nario bei jo žmonos byloje sprendimą teisėjų kolegija žada paskelbti rugsėjo 14-ąją.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas