Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Gandai ir propaganda


D.Ulbinaitės nutekintoje slaptojoje VSD pažymoje surašyti perspėjimai pasitvirtino 
Vakaro žinios, 2016 04 09 
Įpusėjus tretiesiems metams nuo slaptosios VSD pažymos nutekinimo aiškėja, kad visi joje minimi punktai, jog bus bandoma apšmeižti, sukompromituoti šalies vadovus, pasitvirtino.
Na, ne visais 100 proc., bet 99,99 proc. - tai tikrai. Nors ir iš anksto buvo žinoma ši informacija, apsaugoti Lietuvos valdžios nuo atakų nepavyko.
Truputėlis istorijos: prezidentūros kanceliarijoje 2013-ųjų spalio 30 d. nuo 15.07 iki 15.27 val. prezidentės patarėja viešiesiems ryšiams Daiva Ulbinaitė iš VSD valdybos viršininko Vidmanto Kaladinsko gavo popierinę pažymą apie Rusijos prieš Lietuvą planuojamas aktyviąsias priemones. Dokumentas su grifu „Slaptai“ buvo skirtas asmeniškai prezidentei, bet tądien šalies vadovė, besirengianti kitos dienos kelionei į Latviją, žvalgybininko nepriėmė. Vos prezidentė išvyko, pažymos turinį ištransliavo viena naujienų agentūra. Tiriant slaptosios pažymos nutekėjimo bylą, visi slaptumo grifai buvo panaikinti. O praėjusį mėnesį Aukščiausiasis Teismas paskelbė D.Ulbinaitę išteisinantį nuosprendį.
Ką pavyko apjuodinti?
Nuo 2013-ųjų rudens, kai buvo parengta tikrais duomenimis parengta pažyma, pavyko apjuodinti Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę (ko verti vien pasityčiojimai užsieniečių valdomoje interneto žiniasklaidoje, kaip antai „delfi“ vykusi patyčių akcija „ty-ta-ty-ta-ti“ arba komentarai po to, kai narkomanas iš policijos Vilniuje pagrobė Kalašnikovo automatą ir pabėgo). Pavyko pakirsti buvusį labai aukštą pasitikėjimą Vyriausybės vadovu Algirdu Butkevičiumi, sumenkinti aplinkos ministro Kęstučio Trečioko autoritetą, sužlugdyti Sveikatos apsaugos ministerijai vadovavusią Rimantę Šalaševičiūtę. Pavyko Vidaus reikalų ministerijos vadovo kėdę paversti pereinamuoju prizu, į ją skiriant neaišku kieno rekomenduotus asmenis. Pavyko sugniuždyti Lietuvos savivaldybių asociacijos vadovą Ričardą Malinauską.VSD žvalgai buvo labai įžvalgūs - visi paminėti asmenys (ar postai) ir yra šalies valdžia. Ačiū Dievui, be dėmelės išliko bent viena iš valstybės galvų - prezidentės Dalios Grybauskaitės.
Klausimas psichologui Vytautui Čepui: Kas ir kodėl daro Lietuvoje skandalus?
Apie tai kalbamės su buvusiu Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariu, rašytoju, psichologu Vytautu Čepu. - Aš pažymos nemačiau, todėl galiu tik spėlioti, kas joje buvo parašyta. Tačiau pirmiausia norėčiau akcentuoti, kad ji buvo su slaptumo žyma. Nepaisant to, pažyma buvo paviešinta. O kai jau taip atsitiko, nuspręsta, kad ji buvo neteisėtai įslaptinta. Ir ne tiek baisu yra informacinės atakos iš Rusijos ar Baltarusijos, kiek tai, kad patys nebežinome, kaip gyventi, kas slapta, o kas neslapta. Jei kažkas iki pietų yra slapta, o po pietų jau neslapta, tai kas iš viso tas slaptumas tada yra? Normaliose valstybėse į tokius klausimus labai rimtai žiūrima, yra slaptumo cenzai. Pavyzdžiui, JAV prezidento Džono Kenedžio (John F. Kennedy) nužudymo detalės buvo įslaptintos, rodos, 50 metų ir per tą laiką niekas prie jų nepriėjo. O kai tas laikotarpis baigiasi - žiūrėkite, kas tik norite. O pas mus slapta informacija išslaptinama tada, kai tai naudinga žmogui, turinčiam ryšių, užtarėjų. O gali būti ir taip, kad struktūros, dirbančios su slapta informacija, kadangi turi labai daug darbuotojų, stengiasi parodyti, jog kažką dirba, todėl viską užslaptina. Net tai, kiek centimetrų tualetinio popieriaus yra ritinėlyje. Ir išslaptina, kai to kam nors reikia. Valstybės paslaptys turi būti rimtos.
- Tačiau VSD pažyma, atrodo, nebuvo nereikšminga. Juk iš tikrųjų prasidėjo informacinės atakos prieš VRM, prieš...- Tas atakas ne tiek užsienis, ne tiek Rusija organizuoja, kiek mūsų politikai, ypač prieš rinkimus, kai jų jautrumas, aktyvumas labai padidėja. Jie sukelia tas atakas ir pritraukia ugnį į save bei kitus. Nereikia bijoti atakų. Baisiau, kai į kompiuterius įsilaužia, informaciją pavagia, užkrečia virusu sistemas, nes tada milijoniniai nuostoliai sukeliami. O jei kažkas kažką lepteli, nereikia kreipti dėmesio. Tik opozicija, kai jai naudinga, tą leptelėjimą pasigauna, išpučia iki beprotybės. O jei nenaudinga, iš leptelėjimo burbulas nebūna pučiamas. Paprasčiausias pavyzdys - interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui. Argi reikėjo dėl jo taip draskytis? Vien dėl to, kad jis privačiame pokalbyje kažką vaizdingai pasakė? Arba dėl parlamentaro Vytauto Gapšio norėjo neeilinę sesiją surengti, apkaltą pradėti. Yra daugybė problemų, kurias Seimas turi spręsti, - pieno gamintojų bėdos, kainos, vaikus skandina šuliniuose. Sėdi seimūnai lyg niekur nieko ir nieko nedaro, o dėl V.Gapšio norėjo neeilinę sesiją surengti. Kiek tas V.Gapšys turi svorio valstybėje, kad dėl jo reikia kviesti 141 deputatą, sėdėti ir gaišti laiką, kai ir taip yra ką veikti? Be to, kam ta neeilinė sesija, jei žinota, kad po savaitės bus eilinė sesija? Ką ta savaitė išspręstų? Bet ne, norėjo opozicija parodyti: mes budime, mums demokratija svarbi, nors visi ant tos demokratijos yra seniai „padėję“. Bet atseit budime prie demokratijos vairo, jūra banguoja, bangos per denį ritasi, bet mes tvirtai stovime. Juo labiau kad buvo aišku, jog iki kadencijos pabaigos neįmanoma baigti apkaltos proceso, nes laiko per mažai. Jokio rekordo čia nepagerinsi. Jei neperšoki į 2 metrus pakeltos kartelės, tai kam bandyti pagerinti rekordą ir peršokti 2,4 metro? Mūsų valstybės problema: kur problema rimta, kur tikrai reikėtų būgnais, tamtamais mušti, trimitus pūsti - ten kažkaip tyla. O kur smulkmenos, bet visi gali liežuvius pakasyti - ten visi puola: ir opozicija, ir pusiau opozicija, ir dalis pozicijos. Ir kuo arčiau rinkimai, tuo tų dalykų bus daugiau.
- Net nekilo diskusija, ar dujų terminalas negalėtų kainuoti keliskart pigiau nei 2 mlrd. litų, niekam neįdomu, kad nacionalinis stadionas nepastatytas, nors jam išleista 100 mln. litų... - Terminalas tai jau iš viso kriminalu kvepia. Kiek žinau, laukiama, kol S.Daukanto aikštėje pasikeis valdžia, nes toje istorijoje tikrai velnias koją nusilaužtų. Kiek žinau, ten visa informacija yra surinkta ir bus paviešinta, kai pasikeis S.Daukanto valdžia ir ta informacija turės poveikį. Negali būti tokių dalykų valstybėje, kai išleidžiami milijardai, nors galima išleisti milijonus. Pavyzdžiui, buvo pripirkta medicininių aparatų po 10 mln. litų. Vienas toks aparatas reikalingas valstybei, turinčiai 5 mln. gyventojų. Pas mus, kaip žinome, gyventojų perpus mažiau. Bet paėmė ir nupirko du - Vilniui ir Kaunui, nors vieno aparato užtektų visoms Baltijos valstybėms. Aparato priežiūra kainuoja 1,5 mln. litų, per metus juo padaro 360 procedūrų, nors vienas aparatas gali padaryti 24 procedūras per parą. Tokie pirkimai žlugdo visą sveikatos apsaugos sistemą, nes nėra pinigų kitur. Bet visi tyli. Nebesupranti, kas mūsų valstybėje darosi. Atrodo, visiems tik norisi kojas į ją nusišluostyti, o labiausiai šluostosi tie, kurie garsiausiai rėkia. Kaip sakiau, dėl svarbių dalykų visi tyli. O pamatysite, kas dėsis su tais Panamos popieriais. Štai čia tai bus rėkavimų, nors tie „ofšorai“ nėra draudžiamas dalykas. Aišku, patogu paslėpti pinigus, bet jei tavo brolis kur nors lengvatinio apmokestinimo zonoje paslėpė mokesčius, tai tu kuo dėtas? Rusijoje ant Vladimiro Putino kabina nuodėmes, kad kažkas iš jo aplinkos mokesčius slėpė. Bet negi tas aplinkos žmogus atėjo ir pasakė: žinai, Vladimirai Vladimirovičiau, aš per „ofšorą“ nuslėpsiu mokesčius. Pas mus irgi tas pats prasidės.
- O kuriai kategorijai priklauso, pavyzdžiui, Druskininkų mero Ričardo Malinausko istorija? - Į tai reikia dvejopai žiūrėti. Absurdas kaltinti merą dėl to, kad jis kalbėjo su aplinkos ministru. Telefonas ir yra skirtas kalbėtis. Ir gerai, kad kalba. Nes dažnai reikia ir paskubinti, ir paprašyti, ir pasiaiškinti, ir pareikalauti galų gale. Tai ir skambini ministrui. Kitas dalykas - to Vijūnėlės dvaro atsiradimas. Kaip jis galėjo atsirasti kurorto teritorijoje, ant kranto? Štai čia tai reikia išsiaiškinti, kas per avantiūra, kieno tas dvaras - R.Malinausko ar ne. Jis pats neigia, kad jo, bet neneigia, kad norėtų tame dvare gyventi. Kas nenorėtų? Aš irgi norėčiau, bet tai nereiškia, kad jis mano. Štai tą ir reikia išsiaiškinti, o ne kabinėtis prie to, ką pasakė, kad „zadaniją“ davė, nekultūringai kalbėjo. Dieve, kai prisimenu laikus, kai ėjau aukštas pareigas, daugelis ministrų, Seimo narių buvo draugai, su kuriais, kaip sakoma, vienoje smėlio dėžėje žaidėme. Tai negi draugeliui sakysi „gerbiamas ministre“? Tai ir sakai: „Ei, Petrai, jolki palki, kiek galima kentėti, tu sužiūrėk, jomajo.“ Normali kalba, nes kalba du pažįstami žmonės. Aišku, kai tekdavo paskambinti Valdui Adamkui, tai nesakydavau „Ei, klausyk, jopapa“. Kreipiesi „gerbiamas prezidente“. Tai priklauso nuo artumo, problemos svarbumo, nuo žmonių statuso. Kai kalbasi du vienodo statuso pažįstami žmonės, tai ir kalbasi savu žargonu. Juo labiau telefonu, kur nesimato mimikos, negali rankomis mojuoti ar kojomis trypti. Viską sudedi į žodžius ir kartais tokius žodžius pavartoji.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas