Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Interesų pinklės EBSW byoje


EBSW veikėjai - viename kumštyje  
Asta Martišiūtė, Dienraštis "Respublika", 2006 08 09 
"Respublika" toliau domisi, kaip klojasi įtakingų EBSW veikėjų, apie kurių įtaką ir skriaudą indėlininkams primena Seimo daugumos dar nepatvirtintos laikinosios komisijos išvados, gyvenimas. Nuo į EBSW koncerną susivienijusių verslininkų nukentėjo 15 tūkst. indėlininkų, nežinia kur dingo 80 mln. litų. Tarsi išgaravo ir su valstybės garantija išdalytų šimtai milijonų litų paskolų. Tačiau nei pinigai, nei žemė su pastatais neišnyksta taip paprastai. Viskas nusėda taip profesionaliai, kad galai vargiai atsekami. Mat oficialiai EBSW bendrovių pasaulis taip sumaišytas, kad neatskirsi, kas yra kas: bendroves dangsto kiti pavadinimai, o pagrindiniai strategai keičiasi pareigomis su buvusiais statytiniais ir samdiniais.
Pirkinys - už indėlininkų pinigus
Praradusiems viltį pradangintus indėlius susigrąžinti žmonėms turėtų būti įdomi Kauno centre veikianti bendrovė "Metropolis". Ją anuomet už indėlininkų pinigus EBSW bendražygių vardu už 1 mln. 397 tūkst. litų grynaisiais pirko pagarsėjusi EBSW buhalterė Jolanta Barysienė. Kartu su ja dalį šios bendrovės akcijų savo vardu buvo įregistravęs ir pats EBSW prezidentas Gintaras Petrikas. Nenuostabu, kad ši valstybės įmonė domino skandalinguosius verslininkus, mat svečių aptarnavimo įmonei "Metropolis" priklausė Kauno centre, Laisvės alėjoje, esantys viešbučių pastatai, restoranai ir butai. Kam dabar priklauso ši UAB "Metropolis" - neaišku, mat bendrovė veikia kone įslaptintai. Tačiau akivaizdu, kad šio turo EBSW veikėjai iš savo rankų nepaleido. Pastatus S.Daukanto gatvėje valdo bendrovė "Metropolis", o žemę tuo pačiu adresu - bendrovė "Univesa". Pastaroji ir išduoda vis dar esant EBSW čiuptuvų. "Univesa" valdo akcinės bendrovės prekybos bazės "Urmas" akcijas. Šios bendrovės direktorė Vida Ivaškevičienė yra ir "Metropolio" bei dar kelių su EBSW ištakomis siejamų įmonių valdybos narė. EBSW klestėjimo laikais V.Ivaškevičienė priklausė skandalingųjų verslininkų grietinėlei - ji buvo investicinės bendrovės "Nekilnojamasis turtas", kuri buvo įkurta tam, kad EBSW veikėjams padėtų centralizuotai perimti valstybės turtą, valdybos narė. Beje, atlikusi savo misiją minėtoji bendrovė sėkmingai bankrutavo.
Versle - vienybė
Komisijos išvadose įvardijamas teisėsaugos dėmesio anksčiau kažkodėl nesulaukęs Sigitas Godelis, buvęs EBSW valdomos, vėliau bankrutavusios valstybinės bendrovės "Banga" direktorius, EBSW koncerno tarybos narys ir kartu valstybės pareigūnas - Lietuvos banko valdybos narys. Į klausimą, kas - valstybė ar EBSW - iš S.Godelio gavo daugiau naudos, komisija neatsakė. Dabar S.Godelis Kaune žinomas verslininkas, trijų viešbučių "Takioji Neris", "Žaliakalnio viešbutis" ir "Metropolis" generalinis direktorius ir akcininkas bei politikas. Tiesa, politikoje jis viešai nesireiškia, tačiau Socialliberalų partijai strateguoja ekonominę kryptį, yra šios partijos Ekonomikos komiteto vadovas. Manytina, kad S.Godelio indėlis į EBSW veikėjų gerovę galėjo būti nemažas, mat dabar "Metropolis" patalpas su tokiu pat viešbučio pavadinimu patikėjo S.Godelio verslui. Tiesa, nekilnojamojo turto registre įrašų apie sutartis su S.Godelio tiesiogiai valdomomis įmonėmis "Respublikai" surasti nepavyko.
Štai kur indėliai!
Indėlininkams turėtų būti įdomus ne tik "Metropolis", bet ir kita bendrovė - prekybos bazė "Urmas", kurią valdo minėtoji "Univesa", "Foralis", kurioje aptinkamas EBSW tarybos narys, Komercijos ir kredito banko steigėjas Igoris Snetkovas bei Lichtenšteine registruota bendrovė. AB prekybos bazės "Urmas", kaip rašoma Seimo išvadose, akcijos į EBSW rankas pateko investavus indėlininkų pinigus. Pastaraisiais metais ši bendrovė Kaune investuodama "solidžius milijonus" pastatė atskirą prekybos miestelį "Urmas" ir dabar verslininkams nuomoja prekybos patalpas. Tad indėlininkai turėtų džiaugtis, nes pinigai niekur nedingo -jie sėkmingai investuoti į modernias parduotuves ir biurus. Jeigu kokį pensininką dėl prarastų indėlių kankina nepriteklius, galima pasiūlyti prekybos miestelyje "pasikultūrinti". Tik vargu ar nuo tokio įspūdingo reginio pilvas nustos gurgėti, o širdį užlies palaima - štai kur indėliai!
8,5 mln. investicija - svetimais pinigais
Su minėta bendrove prekybos baze "Urmas" siejama dar viena bendrovė "Corporate property holding". Kasmetinė bendrovės apyvarta - milijoninė, nors joje darbuojasi ant rankų pirštų suskaičiuojamas kolektyvas. Bendrovės istorija iškalbinga - anksčiau ji vadinosi "Inkaro holdingu" ir buvo antrinė bankrutavusio "Inkaro" įmonė. "Inkaro holdingo" akcijas EBSW nusipirko už indėlininkų pinigus - 8 mln. 500 tūkst. litų. UAB "Corporate property holding" generalinis direktorius - Arūnas Vilkelis. Tas pats, kuris kadaise buvo bendrovės "Inkaras", valstybei negrąžinusios 50 mln. litų, valdybos narys. Į valdybą jį delegavo EBSW. Beje, A.Vilkelis yra ir bendrovės prekybos bazės "Urmas" tarybos pirmininkas.
Strategas - samdinys už kuklų atlyginimą
Tačiau už viešų asmenų stovi ir pilkieji kardinolai. Vienu jų vadinamas Algirdas Pašukevičius, kurio kaltės dėl svetimo turo iššvaistymo ir neteisėtos veiklos nepavyko įrodyti, mat jis apdairiai nepasirašinėjo jokių dokumentų, nors jo, kaip vadovo, įtaka indėlius rinkusioje Investicinėje Kauno holdingo kompanijoje niekas neabejoja. Dokumentus dažniausiai pasirašinėjo tuomet Darbo biržoje surasta ir iki šiol savo darbdaviams ištikimai dirbanti jau minėta buhalterė J.Barysienė. Daugelis kauniečių buvusį EBSW viceprezidentą A.Pašukevičių Kaune pažįsta kaip verslininką. Tačiau oficialiai pastaruoju metu EBSW strategas samdiniu dirbo dviejose už indėlininkų pinigus pirktose bendrovėse - prekybos bazėje "Urmas" ir buvusiame "Inkaro holdinge". Vienoje bendrovėje už kuklų atlyginimą jis konsultuoja, kitoje prisiduria prie nedidelio uždarbio. Tačiau vargu ar galima tikėti, kad strategai tapo samdiniais, o buvę statytiniai - tikraisiais verslo šeimininkais.
EBSW veikėjų uždarbis iš indėlių

Indėlininkas

Gintaras Petrikas

Igoris Snetkovas

Indėlio suma

1 131 891 Lt

1516051Lt

Padėjimo laikas

1994-05-25

1994-04-25

Indėlio grąžinimo laikas

Uždarbis (palūkanos)

-                    900 683 Lt

1995-04-03  1099137Lt


Sumos, kurias iš privačių asmenų surinko EBSW kontroliuojama Investicinė Kauno holdingo kompanija

Metai

Suma

1993

7133672Lt

1994

267052813Lt

1995

70160791Lt

Iš viso surinkta

344347276Lt

Iš viso grąžino indėlių

262861 155Lt

Sumokėjo palūkanų

54 084 402


Generalinės prokuratūros duomenimis, 80 proc. indėlininkų yra pensinio amžiaus invalidai, gyvenimo ir aplinkybių suluošinti žmonės. Iš gyventojų surinktos lėšos, prisidengiant įvairiomis sutartimis, buvo perskolinamos ir išmokamos juridiniams ir fiziniams asmenims.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas